Założenie firmy w Hiszpanii od A do Z

Wielu przedsiębiorców zauważa, że Hiszpania ma bardzo przyjazny system podatkowy. Nic więc dziwnego, że również i Polacy na założenie działalności w tym kraju decydują się coraz częściej. Mimo wszystko wielu w dalszym ciągu zastanawia się nad tym, jak zrobić to w miarę szybko i zarazem nie popełnić przy tym błędu. Skoro tak warto przyjrzeć się temu, jak wygląda założenie firmy w Hiszpanii. Od czego zacząć i gdzie się udać?

Forma

Wielu przedsiębiorców zainteresowanych założeniem firmy w Hiszpanii stawia na jednoosobową działalność gospodarczą, co oczywiście nikogo w większym stopniu dziwić nie może. Niemniej jednak trzeba mieć na uwadze, że najpopularniejszą formą prowadzenia działalności w tym kraju jest spółka jawna (Sociedad Anonima, S.A.), której organami są zgromadzenie akcjonariuszy oraz zarząd. Zauważmy jednak, że minimalny kapitał zakładowy to w tym przypadku aż ponad 60 tysięcy euro, choć w momencie jej zakładania wpłacona musi być 1/4 tej kwoty.

Alternatywą, z której bardzo często korzystają również Polacy, jest założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad de Responsabilidad Limitada, S.L.), w której przypadku minimalny kapitał to jedynie 3006 euro, choć ten wpłacony musi być już w całości.

Podatki

W Polsce sen z powiek wielu przedsiębiorców spędzają podatki, które zwłaszcza w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych często są zabójcze. Jak jest z tym Hiszpanii? Wydaje się, że wygląda to tutaj zdecydowanie lepiej, ponieważ kwoty, jakie odprowadzają przedsiębiorcy, uzależnione są od ich dochodów. Tak oto podstawowa stawka CIT w Hiszpanii wynosi 32,5 proc. Jednakże w roku 2007 dokonano zmian podatkowych, na podstawie których mali przedsiębiorcy osiągający dochód do 120 202,41 euro płacą jedynie 25-procentowy podatek. Po przekroczeniu tej wartości jest on natomiast o pięć proc. wyższy.

Czas

Przyjrzyjmy się jeszcze temu, jak długo trwa zakładanie firmy w Hiszpanii. Nie jest to proces trwający nadspodziewanie długo, ale kilka tygodni na zostanie przedsiębiorcą będziemy musieli jednak poczekać. Średnio zakładanie firmy trwa tutaj od sześciu do ośmiu tygodni. Przynajmniej biorąc tutaj pod uwagę spółki. Koszt z tym związany sprowadza się natomiast maksymalnie do 1,5 tys. euro.

Jak w związku z tym widzimy, zakładanie firmy w Hiszpanii nie jest zbyt skomplikowane. Będzie jednak jeszcze łatwiej, jeżeli zlecicie to Państwo jakiemuś specjalistycznemu podmiotowi, który wszystkim zajmie się tutaj za Was. Wówczas zyskacie na czasie i będziecie mogli lepiej przygotować się do zostania przedsiębiorcą.