Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Nie da się ukryć, że założenie własnej firmy to spore ryzyko. Mimo wszystko przecież na firmy w Polsce i nie tylko Polacy decydują się coraz czyściej. Skoro tak nie ulega wątpliwości, że prowadzenie działalności gospodarczej to także i sporo zalet. Wydaje się, że zdecydowanie największą jest tutaj fakt, że jest to szansa na zwiększenie swoich aktywów finansowych. Najlepiej będzie, jak przyjrzymy się wszystkim wadom i zaletom najpopularniejszej formy działalności gospodarczej, a więc firmom jednoosobowym, których właścicieli określa się też mianem samozatrudnionych. Jak w związku z tym przedstawiają się wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej?

Zalety

Zacząć rzecz jasna trzeba od zalet takiej formy prowadzenia firmy. Tak oto nie można przejść obojętnie wobec tego, że firmę taką założyć jest bardzo łatwo. Zrobić to możemy, nawet nie wychodząc z zacisza własnego mieszkania, choć będzie wymagało to od nas wizyty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, ale to akurat nie problem.

Ponadto zauważmy, że założenie takiej firmy w zasadzie nie niesie ze sobą również w zasadzie żadnych kosztów. To także nie jest bez znaczenia. Tym bardziej że przedsiębiorca nie musi mieć tu nawet żadnego kapitału, jak jest to w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Wówczas taki kapitał jest nam niezbędny. Tutaj takiego wymogu nie ma.

Jeśli dodamy do tego, że przedsiębiorca może prowadzić uproszczoną ewidencję księgową, którą jeśli nie sam w niskiej cenie zleci dowolnej firmie prowadzącą księgowość w Krakowie lub dowolnym innym mieście w przypadku biur stacjonarnych czy nawet online. Przykładem takiego podmiotu jest http://www.tributum-kancelaria.pl.

Wady

 

Po stronie wad takiej firmy prowadzenia działalności nie znajdziemy zbyt wielu pozycji. Jeśli mielibyśmy zwrócić na coś uwagę, na pewno wskazalibyśmy tutaj na fakt, że przedsiębiorca za zobowiązania firmowe odpowiada całym swoim majątkiem. W związku z tym ewentualne niepowodzenie może oznaczać tylko tyle, że straci on swoje całe aktywa finansowe, co jednak miejsce ma dość rzadko.

Ponadto weźmy pod uwagę, że z oczywistych względów prowadzenie firmy oparte jest tylko i wyłącznie na jednej osobie. To jednak dla jednych jest minusem, podczas kiedy dla innych sporą zaletą.

Wydaje się w związku z tym, że prowadzenie takiej firmy jednoosobowej jest dobrym pomysłem i warto się nad nim zastanowić. Na pewno forma taka ma zdecydowanie więcej plusów aniżeli wad.