Czy warto prowadzić w Polsce własna firmę?

Iwona (działa w biznesie 5 lat): na pytanie czy warto prowadzić własną firmę w Polsce jest mi trudno odpowiedzieć. Początkowo, gdy zakładałam swoją działalność gospodarczą byłam zwolniona z wielu obciążeń, dzięki czemu jej prowadzenie nie było dla mnie trudnym, ani traumatycznym zadaniem, jednak od 3 lat jestem już na pełnym ZUSie i muszę przyznać, że jest to dla mnie ogromne obciążenie, dlatego zastanawiam się czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem przenieść moją firmę zagranicę.

Kazimierz (działa w biznesie 45 lat): biznes to pół mojego życia, zaczynałem jeszcze w czasach PRL-u, kiedy każdy „prywaciarz” był źle widziany przez władze. To jak wiele nerwów i stresów kosztowała mnie walka z urzędnikami nie da się opisać. Potem przyszedł rok 1989, uwolniony rynek szalał, w zasadzie wtedy było jak na dzikim zachodzie, każdy robił to co chciał, nikt do końca nie wiedział jak to wszystko ma wyglądać. Jednak nasza gospodarka okrzepła, stworzono odpowiednie prawa i choć podatki rzeczywiście nie są niskie i chyba każdy przedsiębiorca życzyłby sobie, żeby były niższe, to w porównaniu z poprzednimi okresami teraz jest naprawdę dobrze, a biznes jest łatwo prowadzić. Dlatego moim zdaniem zdecydowanie warto.

Mieczysław (działa w biznesie 20 lat): miałem w swoim życiu okres, kiedy na tak postawione pytanie odpowiedziałabym z całym przekonaniem, że nie warto. Moja firma borykała się ze sporymi problemami finansowymi, a do tego doszła kontrola z Urzędu Skarbowego, która wykazała wiele nieprawidłowości. To nie tak, że specjalnie oszukiwaliśmy Fiskus, po prostu okazało się, że nasza główna księgowa zupełnie nie wie co robi i popełnia masę błędów. Na szczęście znaleźliśmy firmę doradczą (dla zainteresowanych, była to ta firma – bttp.pl), która pomogła nam w znaczący sposób. Przede wszystkim wyprostowali wszystkie sprawy i pokazali nam jak zarządzać naszymi finansami i obciążeniami podatkowymi, by było to najbardziej korzystne dla firmy. Teraz powoli wychodzimy na prostą i przyszłość wygląda na obiecującą, dlatego obecnie mogę powiedzieć, że warto w Polsce prowadzić działalność gospodarczą, ale koniecznie trzeba mieć dobrych doradców i sprawdzoną księgową.

Jagoda (działa w biznesie od 9 lat): prowadzę biznes internetowy i muszę powiedzieć, że jeśli postawi się na odpowiednie działania marketingowe, to w Polsce można bardzo fajnie zarabiać, a przy tym pracować na własny rachunek, trzeba tylko stworzyć dobry biznesplan i mocno się go trzymać.